Plama
Aplikacje mobilne

Od czasu pojawienia się pierwszego smartfona w 1992 roku, połączenia telefonu z internetem w 2001 roku, oraz powstania AppStore w 2008 roku, rola telefonów komórkowych znacząco się zmieniła. To już nie tylko urządzenia do dzwonienia, czy pisania SMSów. Większość z nas ma teraz w kieszeniach miniaturowe “centra dowodzenia”. Tę zmianę najlepiej ilustruje fakt, że dla młodych dorosłych ważniejszy w telefonie jest dostęp do internetu niż możliwość dzwonienia! Dzięki możliwościom oferowanym przez współczesne telefony, aplikacje mobilne stały się naszą codziennością. Tylko w 2020 roku wygenerowały one przychód na poziomie 100 miliardów dolarów.

Jakie aplikacje są tworzone najczęściej?

Najpopularniejszym typem aplikacji są te, skierowane do indywidualnego odbiorcy. Wśród nich można wyróżnić kilka różnych podtypów aplikacji, które różnią się przeznaczeniem i celem biznesowym. Może to być rozszerzenie dostępu do usługi, która jest przede wszystkim dostępna w przeglądarce – np. Trello. Apka może być też głównym produktem w ofercie – tak działa między innymi Instagram czy Strava. Organizacje udostępniają również aplikacje, służące jako pewnego rodzaju dodatek do usługi dla ich klientów. Są to przykładowo karty lojalnościowe obsługiwane z poziomu apki, możliwość przeglądania katalogu produktów czy złożenia zamówienia.

Jednak aplikacje mobilne mają też zastosowanie jako wewnętrzne rozwiązania wdrażane w ramach procesów w organizacji. Aplikacje świetnie sprawdzają się w środowisku pracy, które wymaga przemieszczania się, lub nie ma w nim miejsca na komputer. Podręcznikowym wręcz zastosowaniem apki, będzie usprawnianie komunikacji na linii kelner – kuchnia w restauracji, czy umożliwienie przedstawicielowi firmy stworzenia oferty z poziomu aplikacji.

Zanim stworzymy aplikację mobilną…

Musimy ją zaprojektować. Projektowanie aplikacji mobilnej zaczynamy od zrozumienia jaki problem aplikacja ma za zadanie rozwiązać oraz jakie są w stosunku do niej oczekiwania biznesowe. Sformułowanie wizji aplikacji na samym początku, pozwala, w trakcie projektowania oraz tworzenia aplikacji mobilnej, podejmować decyzje dotyczące kształtu apki.

Projektowanie aplikacji mobilnej opiera się przede wszystkim na stworzeniu takiego układu elementów na ekranie, aby użytkownik mógł w możliwie najkrótszy sposób dotrzeć do najważniejszych funkcjonalności. Dlatego na samym początku procesu projektowania tworzymy makiety, które mają za zadanie jak najlepiej oddać logikę działania apki.

Kiedy opracujemy makiety, do akcji wkraczają graficy. To oni dbają o zastosowanie odpowiednich kolorów, krojów czcionek czy ikon, a także o spójność z identyfikacja wizualną marki.

W Akanzie korzystamy z najnowszych technologii przy tworzeniu aplikacji mobilnych.

Aplikacja mobilna na android czy iOS?

Jednym z największych dylematów przed jakimi staniemy podczas tworzenia aplikacji mobilnej jest wybór systemu operacyjnego, na który będzie ona przeznaczona. Z pomocą przychodzą takie technologie jak React Native, dzięki czemu, niezależnie od platformy, piszemy kod tylko raz. Nie ma znaczenia, czy tworzymy aplikację na iOS, czy jest to aplikacja mobilna na android, czy apka na oba te systemy.

Chcę stworzyć aplikację, co dalej?

Jeśli masz pomysł na aplikację, skontaktuj się z nami! Zajmujemy się tworzeniem aplikacji mobilnych od 5 lat – przedstawimy Ci naszą ofertę, doradzimy, kiedy będzie taka potrzeba, a następnie stworzymy dopracowaną aplikację spełniającą stawiane przed nią zadania.

Kategorie
Inne posty