Plama
Czym są beacony i jak działają?

Beacon to protokół opracowany przez firmę Apple i przedstawiony podczas konferencji Apple Worldwide Developers Conference w 2013 roku.

Urządzenia

Beacony to miniaturowe urządzenia, które w zależności od potrzeb montujemy w dowolnym miejscu. Pojedynczy beacon zasilany jest baterią, która może pracować nieprzerwanie nawet przez kilka lat. Koszt jednego urządzenia waha się od kilku do kilkunastu dolarów. Na świecie jest wielu producentów beaconów, lecz liderami tej branży są dwie polskie firmy Estimote i Kontakt.io.

Technologia

Nadajnik beacon korzystając z technologii bluetooth 4.0 wysyła w czasie rzeczywistym swój identfikator na odległość nawet do kilkudziesięciu metrów.

Gdy nasze urządzenie (zwykle smartfon z dedykowaną aplikacją) znajdzie się w obszarze działania danego beacona może wykonać wcześniej zaprogramowaną akcję, np. zostaniemy poinformowaniu o znalezieniu się blisko ważnego obiektu, strefy objętej promocją, czy atrakcji turystycznej. Technologia bluetooth 4.0 działa ze wszystkimi nowoczesnymi smartfonami. Beacony mogą służyć również jako nawigacja tam gdzie nie dociera sygnał GPS (np. centra handlowe, zamknięte pomieszczenia).

Aplikacje iBeacon

Aby wykorzystać w pełni możliwości urządzeń należy stworzyć aplikację mobilną, która będzie przechwytywała sygnał nadawany przez beacony i dostarczała klientowi odpowiednie treści. W przypadku bardziej zaawansowanych wymagań tworzy się systemy odpowiedzialne za gromadzenie i przetwarzanie danych zbieranych przez smarfony wchodzące w interakcję z beaconami.

Zastosowania

Interaktywne zwiedzanie

Nadajniki beacon mogą być wykorzystywane do inicjowania interakcji pomiędzy zwiedzającym a obiektem. Osoba poruszająca się po muzeum, gdy zbliży się do danego eksponatu może zostać poinformowana o szczegółach oglądanego przedmiotu. Kolejnym zastosowaniem beacon mogą być aplikacje mobilne dla zoo. Możemy na przykład informować osoby, którę zbliżą się do danego oszaru kiedy odbędzie się kolejny pokaz.

Śledzenie obiektów

Możemy śledzić w czasie rzeczywistym np. pozycję wózków czy koszyków sklepowych. Śledzenie obiektów sprawdza się również w halach magazynowych w celu usprawnienia procesów logistycznych. Stosuje się również aplikacje, które monitorują odległość beacona od naszego telefonu i przy opuszczaniu danego obszaru uruchamiany jest sygnał alarmowy. Rozwiązanie to sprawdza się, gdy nie chcemy tracić kontroli np. nad naszymi dziećmi w miejscach publicznych (np. plaże). Wystarczy założyć dziecku specjalną opaskę na rękę i zsynchronizować beacona z naszym smartfonem

Nawigacja w centrum handlowym

Dzięki rozmieszczeniu beaconów np. w centrach handlowych, gdzie nie dociera sygnał GPS, jesteśmy w stanie określić położenie danej osoby i za pomocą specjalnych aplikacji nawigować klienta w kierunku określonego działu czy promocji. Aplikacje supermarketów, które posiadają możliwość tworzenia list zakupowych mogą wysyłać powiadomienie do klienta o zbliżaniu się do półki z poszukiwanym towarem.

Zamawianie w restauracji

Klienci restauracji mogą składać zamówienia poprzez aplikację mobilną oraz dokonać płatności. Aplikacja będzie w stanie zidentyfikować przy którym stoliku siedzi dany klient i wysłać stosowną informację do obsługi restauracji. Rozwiązanie to pozwala zmniejszyć koszty prowadzenia restauracji dzięki redukcji zatrudnienia.

Nawigacja na dworcu, lotnisku i stacjach metra

Nawigacja za pomocą beaconów sprawdza się również na dworcach kolejowych, lotniskach. Jeżeli znajdziemy się na obszarze lotniska specjalna aplikacja może wyświetlić nam informacje dotyczące naszego lotu i skutecznie pokierować w kierunku odprawy. Jednym z zastosowań beaconów może być automatyczne kasowanie biletu, gdy zbliżymy się do bramek stacji metra.

Monitorowanie miejsc parkingowych

Beacony zamontowane na miejscach postojowych pozwalają dokładnie wykryć obecność pojazdu. Dzięki temu możemy monitorować dostępność wolnych miejsc lub w wygodny sposób opłacić miejsce postojowe za pomocą swojego telefonu.

Monitorowanie placówek medycznych

Dzięki technologii beacons jesteśmy w stanie monitorować położenie sprzętu medycznego czy nawet samych pacjentów. Lekarz może być poinformowany o opuszczeniu pacjenta z dozwolonej strefy. Dodatkowo możemy pomóc w dotarciu do danego miejsca osobom które poruszają się po szpitalu.

Monitorowanie i nagradzanie klientów

Na instalacje beaconów decydują się sklepy i punkty usługowe. Oprócz typowych funkcji informacyjnych, nawigacyjnych budowane są długotrwałe relacje między klientem a daną marką. System może monitorować częstotliwość wizyt klientów i nagradzać ich np. indywidualnym rabatem. Salony samochodowe mogą dostarczać oglądającym dodatkowe informacje o swoich autach.

Monitorowanie szkół i uczelni

Nauczyciele mogą automatycznie sprawdzać którzy studenci uczęszczają na ich zajęcia, a uczelnia może prowadzić statystyki zajętości sal, auli.

Przykładowe wdrożenia

Internet rzeczy” staje się rzeczywistością, a nowatorska technologia beacon jest tego świetnym przykładem. Po możliwości tej technologii sięga coraz więcej przedsiębiorstw, instytucji. Beacony zostały wdrożone np. w największym muzeum na świecie – Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Stadion piłkarski Camp Nou oferuje dodatkowe doznania osobom, które zdecydują odwiedzić się ich obiekt. Londyńskie autobusy dzięki beaconom usprawniają komunikację ze swoimi pasażerami.

W Warszawie powstaje projekt “Virtualna Warszawa”, który optymalizuje załatwianie spraw z urzędem czy pomaga osobom niepełnosprawnym.

Swoje akcje marketingowe z udziałem beaconów przeprowadzają takie firmy jak Multikino, Mcdonald’s, Nivea, Carrefour, Citibank. W największym parku rozrywki, który mieści się w Dubaju zainstalowano ponad 2 000 beaconów, które codziennie pomagają między innymi uniknąć zbyt długiego oczekiwania w kolejkach.

AKANZA – studio programistyczne

Bazując na doświadczeniu z technologią iBeacon zajmujemy się tworzeniem zarówno aplikacji mobilnych (Android/iOS) jak i systemów do zarządzania całą infrastrukturą projektu.

Zapraszamy do kontaktu.

Kategorie
Inne posty