Plama
Jak zamawiać oprogramowanie (1/5)

Pierwszym krokiem, który musisz wykonać, żeby Twoja wizja stała się rzeczywistością jest opisanie jej. Bez opisu Twojego pomysłu, żadna firma nie podejmie się szacowania kosztów wykonania aplikacji, a tym bardziej wykonania jej. Krótko mówiąc – bez dobrego opisu daleko nie zajedziesz.

Dlaczego potrzebujesz dobrego opisu Twojej wizji?

W momencie rozpoczęcia współpracy ze studiem programistycznym stajecie się jednym zespołem. Dlatego ważne jest, żeby cały zespół dobrze rozumiał i miał te same cele biznesowe. Dobry opis pozwoli wszystkim członkom zespołu zrozumieć do czego powinien dążyć cały zespół. Co więcej dzięki dokładnemu opisowi, firma do której się zgłosisz będzie miała możliwość dokładniejszego wycenienia Twojego projektu. Pomoże Ci to w większym stopniu kontrolować wydatki w projekcie.

Nie mniej ważnym aspektem jest też możliwość dokładniejszego opracowania harmonogramu prac. Dzięki temu unikniesz zmian terminów związanych z tym, że w ostatniej chwili okazało się, że aplikacja potrzebuje jeszcze jednej funkcjonalności.

Dzięki dokładnemu opisowi unikniesz przynajmniej kilku problemów. (fot. pexels.com)

Jaki jest dobry opis?

Dobry opis powinien być przede wszystkim dość krótki, konkretny i dokładny. Zawrzyj w nim parę słów o Tobie i Twojej firmie. Dzięki temu będzie wiadomo w jakiej branży działacie i co w projekcie będzie najistotniejsze.

Napisz krótki opis – najlepiej jedno zdanie – problemu, który rozwiąże aplikacja lub co umożliwi. Będzie to najważniejszy cel projektu, który, w sytuacjach kryzysowych i nie tylko, pozwoli wybrać dobrą drogę. Opisz cele biznesowe – to również pozwoli skuteczniej realizować projekt i ustalać priorytety. Do opisu dołącz również spis funkcjonalności aplikacji. To pozwoli oszacować rozmiar projektu i jego dokładny zakres – unikniesz sytuacji w której, po podpisaniu umowy, okaże się, że w wybranej przez Ciebie firmie nie ma kompetencji do wykonania funkcjonalności.

Warty stworzenia jest również model biznesowy – wystarczy prosty Business Model Canvas. Kształt modelu wpływa na ostateczny kształt aplikacji dlatego powinien być gotowy zanim zaczniemy prace nad aplikacją.

Dobry opis aplikacji pozwala wyznaczać priorytety. (fot. pixabay.com)

Na co zwrócić uwagę podczas tworzenia opisu?

Podczas tworzenia opisu zwróć uwagę na kilka kwestii. 

  1. Nie skupiaj się na formie. Opis nie musi być ani idealny językowo, ani bezbłędny technicznie. Wystarczy, żeby był precyzyjny (opisywał efekt działania aplikacji) i konkretny.
  2. Korzystaj z pomocy innych. Twój opis będzie lepiej przemyślany jeśli wykorzystasz pomoc zespołu.
  3. Nie bój się o wykorzystanie Twojego pomysłu. To Twoja wizja i bez Ciebie taka aplikacja nie powstanie. Jeśli mimo to obawiasz się o swój pomysł – zapytaj o NDA. Nie powinno być problemu z podpisaniem takiej umowy.
  4. Nie bój się korzystać z gotowych rozwiązań. Jeśli znajdziesz np. szablon opisu funkcjonalności – wykorzystaj go. Dzięki temu szybciej prześlesz pomysł do wybranych software house’ów.
Opisywanie aplikacji może odbywać się w zespole.

Jak wygląda przykładowy opis?

Nazywam się Anna Kowalska, jestem Menadżerem Innowacji w firmie XYZ, która zajmuje się miejskim transportem publicznym. Chcemy stworzyć aplikację mobilną, która umożliwi naszym klientom korzystanie z karty miejskiej i biletów w smartfonie. Naszym celem jest zwiększenie przychodów ze sprzedaży biletów.

FUNKCJONALNOŚCI:

  • Użytkownik będzie mógł kupić bilet okresowy i jednoprzejazdowy w aplikacji.
  • Pod koniec ważności biletu, Użytkownik dostanie powiadomienia – 7,3 i 1 dzień przed wygaśnięciem biletu oraz w momencie wygaśnięcia.
  • Aplikacja wykryje, kiedy Użytkownik jest w pojeździe komunikacji miejskiej i przypomni Użytkownikowi o zakupie biletu jeśli ten go nie ma.
  • Użytkownik będzie mógł ustawić automatyczną płatność za bilet okresowy poprzez dodanie karty kredytowej.
  • Aplikacja będzie miała tryb kontroli biletów, w którym kontroler będzie mógł zeskanować kod QR z ekranu telefonu. 

Jeśli opis Twojego pomysłu jest już gotowy – wyślij go nam.
Przygotujemy dla Ciebie wycenę i zajmiemy się przekuciem Twojego pomysłu w dobrze działającą aplikację – internetową lub mobilną. 

Kolejne wpisy o tym jak zamawiać oprogramowanie pojawią się na naszym blogu już wkrótce.

Kategorie
Inne posty