Plama
Platformy internetowe

Platformy internetowe łączą użytkowników i dostawców usługi w jednym miejscu i umożliwiają im wchodzenie w interakcje. Zazwyczaj pełnią one funkcje informacyjne, edukacyjne czy społecznościowe.

Platforma, strona, aplikacja…

W dzisiejszych czasach zaciera się granica pomiędzy stroną, platformą i aplikacją internetową. Wynika to przede wszystkim z coraz większego zaawansowania dostępnej nam technologii. Platforma internetowa różni się od strony internetowej przede wszystkim skalą. Informacyjna strona internetowa jest zdecydowanie mniej rozbudowana i ogranicza się do kilku – kilkunastu podstron, natomiast struktura portalu internetowego może sięgać kilkuset podstron. Platformy internetowe pozwalają również na założenie konta użytkownikom, dzięki czemu mają oni dostęp do dedykowanych treści – np. artykułów dostępnych dla zalogowanych użytkowników, czy wyników badań medycznych przypisanych do konkretnego konta. 

Z kolei różnica pomiędzy aplikacją internetową, a platformą opiera się przede wszystkim na różnicy w charakterze interakcji użytkownika z oprogramowaniem. W przypadku platformy jest to z reguły odbiór informacji (przeczytanie artykułu, odbiór wyników badań, itd.), natomiast w przypadku aplikacji – wykonanie działania (stworzenie pliku PDF, obróbka zdjęcia).

Przykładowe portale internetowe

Jednym z obszarów w którym funkcjonują platformy internetowe jest obszar usług publicznych. Od ponad 25 lat powstają portale, które udostępniają obywatelom informacje związane z usługami publicznymi w ich kraju lub innymi istotnymi kwestiami – np. podróży, obywatelstw itd. Przykładami takich portali są gov.uk czy gov.pl.

Przykład platformy społecznościowej wykonanej przez naszą firmę

Inną przestrzenią w której portale internetowe są stale obecne jest edukacja. Platformy edukacyjne dają ich użytkownikom dostęp do kursów lub innych materiałów edukacyjnych. Takimi platformami są np. coursera.org czy open.edu.

Najpopularniejszą kategorią platform internetowych są platformy społecznościowe. Pierwsze ‘społecznościówki’ zaczęły pojawiać się już w latach 70., ale ich prawdziwa popularność rozpoczęła się na przełomie XX i XXI wieku razem z portalami takimi jak SixDegrees, Myspace czy Facebook.

Chcę stworzyć platformę internetową

Masz pomysł na platformę internetową? Skontaktuj się z nami! Przeanalizujemy Twoje wymagania i przedstawimy Ci naszą ofertę. Tworzymy rozwiązania internetowe od lat i chętnie zamienimy Twoje pomysły w rzeczywistość.

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób opisać swój pomysł – sprawdź nasze podpowiedzi – pomogą Ci uporządkować koncepcję.

Kategorie
Inne posty