Plama
Sklepy internetowe

Rozwój internetu spowodował, że coraz więcej spraw załatwiamy przy jego pomocy. Nie inaczej jest z zakupami. W samych tylko Stanach Zjednoczonych konsumenci wydali na zakupy w internecie w 2020 roku prawie pół miliarda dolarów, a europejscy konsumenci wydali tylko kilkanaście miliardów mniej! A dzięki pandemii COVID-19 rynek e-commerce stał się tylko silniejszy. Jak wygląda tworzenie sklepu internetowego? Od czego zacząć? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio z Pexels

Od czego zacząć?

Budowanie sklepu internetowego powinniśmy rozpocząć od przeanalizowania naszych potrzeb. Na tym etapie warto przemyśleć jaki ruch będzie musiał obsłużyć nasz e-commerce sklep internetowy – wpłynie to przede wszystkim na dobór technologii z których skorzystamy. Jeśli dopiero zaczynasz – tworzenie sklepu internetowego będzie się opierało w większości na wykorzystywaniu, i ewentualnym adaptowaniu, gotowych rozwiązań. Dzięki temu otworzenie biznesu w internecie nie będzie wymagało dużych nakładów czasowych i finansowych. Im większe są Twoje potrzeby, tym bardziej złożony będzie Twój sklep, a jego wykonanie zajmie więcej czasu.

Kiedy już wiesz czego potrzebujesz – projekt sklepu

Projektowanie sklepu internetowego skupia się na przede wszystkim na umożliwieniu naszym klientom łatwego i szybkiego zakupu interesujących ich produktów. Zazwyczaj, w przypadku sklepu internetowego, wyróżniamy dwa typy klientów – Ci, którzy wiedzą co chcą kupić, oraz Ci, którzy przeglądają produkty, szukając czegoś, co ich zainteresuje. Projektowanie sklepów internetowych powinno tym pierwszym pozwolić szybko znaleźć interesujący ich produkt, a tym drugim – możliwość łatwego “przeklikania” się przez produkty dostępne na stronie.

W celu jak najefektywniejszego przeprowadzenia procesu projektowania sklepu internetowego tworzymy makiety przedstawiające logikę procesów w sklepie. Makiety pozwalają nam przetestować sposób działania sklepu, wykryć ewentualne błędy związane z użytecznością poszczególnych elementów sklepu. Dzięki temu możemy niskim kosztem wprowadzić odpowiednie modyfikacje na bardzo wczesnym etapie projektu. Na etapie projektowania warto pamiętać o tym, żeby skupić się nie tylko na oprawie graficznej i identyfikacji wizualnej, ale również na architekturze informacji i interakcjach użytkownika z systemem.

Tworzenie sklepu internetowego można podzielić na etapy – pomoże to w jak najszybszym uruchomieniu go. W takiej sytuacji na samym początku prac wdrożymy minimalny zakres funkcjonalności potrzebny do poprawnego działania sklepu. Dzięki temu sklep będzie mógł bardzo szybko zacząć pozyskiwać klientów oraz generować dochód. Późniejsze etapy budowania sklepu internetowego skupiają się, w takiej sytuacji, na stworzeniu dodatkowych funkcjonalności – przydatnych, ale nie niezbędnych do funkcjonowania sklepu.

W Akanzie korzystamy z najnowszych technologii przy tworzeniu sklepów internetowych

Dodatkowe możliwości

Każdy sklep internetowy może funkcjonować jako samodzielny organizm, natomiast pełnię możliwości osiąga wtedy, kiedy dodajemy do niego dodatkowe funkcje ułatwiające prowadzenie biznesu. Takie funkcje, przydatne w perspektywie budowania sklepu internetowego, to między innymi:

  • automatyczne fakturowanie, dzięki któremu sklep wystawi i wyśle naszemu klientowi fakturę za jego zamówienie tak, żebyśmy nie musieli robić tego manualnie.
  • połączenie z systemem ERP, które pozwoli automatycznie aktualizować stany magazynowe, co jest szczególnie ważne, jeśli sprzedajemy w więcej niż jednym kanale sprzedażowym,
  • połączenie z systemem CRM, dzięki czemu możemy zdecydowanie lepiej zarządzać kontaktem z naszymi internetowymi klientami,
  • automatyczne generowanie etykiet przesyłek, co oszczędzi wiele czasu spędzonego na manualnym wprowadzaniu przesyłek do systemów firm kurierskich.

Chcę stworzyć sklep internetowy

Tak wygląda panel sklepu do zarządzania sklepem jednego z naszych klientów.

Nie ma znaczenia czy dopiero zaczynasz z biznesem, czy potrzebujesz zaawansowanego systemu e-commerce – jeśli potrzebujesz sklepu internetowego – skontaktuj się z nami! Przeanalizujemy Twoje potrzeby i plany oraz przygotujemy wycenę. A następnie zaprojektujemy i wykonamy Twój sklep tak, abyś mógł wdrożyć go jak najefektywniej.

Kategorie
Inne posty