Plama
Koronawirus a koszty IT

Rozprzestrzenianie się koronawirusa COVID-19 zostało uznane przez WHO za globalną pandemię. W miarę rozwoju sytuacji na skalę międzynarodową, wiele firm stoi przed krytycznymi wyzwaniami, na które muszą szybko reagować.

Wspierając naszych klientów w bieżącym zarządzaniu sytuacją kryzysową, chcemy podzielić się naszym teoretycznym oraz praktycznym doświadczeniem odnośnie Outsourcingu IT.

Optymalizacja kosztów utrzymania IT, korzystne?

Dzisiejszy świat biznesu w którym przyszło nam funkcjonować, charakteryzuje się ciągłymi zmianami. Współczesna firma, niezależnie od profilu działalności, musi zapewnić sobie stały oraz stabilny rozwój z dostosowaniem się do zmieniających się realiów. W związku z tym każda działalność szuka nieustannie sposobów optymalizacji swoich procesów oraz kosztów aby nie zostać wypartym przez konkurencję. Krytycznym punktem stało się też dźwiganie wszystkich celów organizacji na swoich barkach. Statystyki pokazują, że tylko 47% działalności korzysta z outsourcingu w celu rozwiązywania problemów wydajności firmy.

Przedsiębiorca, który nie miał okazji czerpać korzyści z outsourcingu IT będzie zastanawiać się czy oddelegowywanie swoich działań biznesowych jest aby bezpieczne i korzystne. Wiele modeli realizacji usług optymalizacji kosztów daje pewność, iż przyniosą one organizacji maksimum korzyści. Kompleksowa analiza obecnego środowiska informatycznego w firmie przeprowadzona przez podmiot zewnętrzny da nam odpowiedź na pytanie który obszar mojego IT mogę powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Ile mnie to kosztuje?

Mitem jest uznanie, że przeniesienie zasobów IT do zewnętrznej firmy generuje wyższe koszty. Okazuje się jednak, że brak konieczności skupiania się na dziale IT przyczynia się do oszczędności budżetowych, oferując dodatkowo większą kontrolę nad projektem oraz podwyższając poziom bezpieczeństwa firmowych danych oraz systemów. Są to oszczędności rzędu nawet 30%.

Dla przykładu, spójrzmy na koszty utrzymania oraz prowadzenia profesjonalnego działu IT w organizacji oraz problemach związanych z samą rekrutacją takich pracowników. Często powyższe przyczynia się do połowy niepowodzeń dużych projektów. Warto też wspomnieć o jeszcze jednym czynniku, jakim jest ryzyko. Mowa tutaj o ryzyku technologicznym, rozumianym jako brak działań proaktywnych lub ich niedokładność, wolna reakcja informatyków na pojawiający się problem oraz przekroczenie terminu realizacji projektu, przyczynia się w prostej linii do zakłócenia funkcjonowania działalności. Skupienie całej wiedzy informatycznej na niedoświadczonym zespole powoduje, że nad organizacją zawsze unosi się widmo awarii, której usunięcie jest czasochłonne i generuje wysokie koszty. Często też niewielki dział IT w firmach nie ma wystarczających kompetencji, aby planować rozwój infrastruktury zgodnie z najnowszymi trendami technologicznymi oraz rynkowymi. W perspektywie czasowej prowadzi to do zachwiania naszej pozycji na rynku.  

Outsourcing IT, jako odpowiedź na problemy firm 

Odpowiedzią na powyższe problemy jest outsourcing informatyczny, czyli zlecenie działań informatycznych firmie, która specjalizuje się w takiej opiece. Sam outsourcing rozumiany jest pod wieloma usługami: od instalacji oprogramowania, obsługę firmowych systemów informatycznych po wdrażanie nowych rozwiązań i technologii. Firmy te poza know-how oraz szerokimi kompetencjami, dostarczą również narzędzia oraz oprogramowanie dopasowane do naszych potrzeb. Posiadając takiego partnera można być pewnym, że proces nadzoru projektu oraz szybki czas usuwania potencjalnych problemów zapewni ciągłość działania systemu informatycznego. 

Kluczowym jest jednak, aby podjąć współpracę z partnerem, który jest wyspecjalizowany w tego rodzaju usługach, korzysta z nowoczesnych narzędzi oraz posiada fachową kadrę techniczną. Oddelegowanie rozwoju środowiska IT firmie zewnętrznej kosztuje nas nawet połowę mniej, wliczając w to wyeliminowanie kosztów na utrzymania samego sprzętu oraz przy jednoczesnym podniesieniu jakości usługi i zapewnieniu jej ciągłości.

Firma programistyczna z racji swojego wieloletniego doświadczenia w pracy z przeróżnymi organizacjami i swobodzie poruszania się w środowisku IT, umożliwi doradztwo oraz planowanie rozwoju działalności klienta na najwyższym poziomie. Zapewniając przy tym dostarczenie skutecznej metody rozwiązania naszych problemów. 

Optymalizacja kosztów, o czym pamiętać?

Poza wyborem doświadczonego partnera, należy pamiętać w pierwszej kolejności o ustaleniu budżetu na świadczoną usługę oraz czas jej realizacji. Kluczem do sukcesu optymalizacji kosztów IT jest również odpowiednio sporządzona umowa z Wykonawcą. Warto poprosić o dodanie szczególnego dokumentu jakim jest umowa o gwarantowanym poziomie świadczenia usług (SLA).

Dlaczego Akanza?

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu doskonale rozumiemy potrzeby biznesu. Oferujemy usługi doradztwa informatycznego dla małych oraz średnich firm. Nasze doradztwo obejmuje planowanie i projektowanie rozwiązań informatycznych, zarządzanie nimi oraz ich wdrożenie. Nasz zespół oferuje również pomoc metodyczną przy wyborze systemu informatycznego oraz jego optymalizację. 

Kategorie
Inne posty